Parfémy - vůně pro každého

6. února 2009 v 13:25 |  OK obchod
Náš internetový obchodní dům OK-obchod.cz má velmi rozsáhlý sortiment zboží, jak o tom informujeme v článku OK-obchod - o nás. Jedním z druhů zboží, které nabízíme v samostatném patře, jsou parfémy. Jelikož parfémy představují velmi rozmanitou skupinu zboží, rozhodli jsme se věnovat jeden z našich článků právě parfémům, aby čtenáři našeho OK blogu věděli o parfémech více, a podle toho si mohli parfémy lépe vybírat.


Slovo parfém se používá jako označení směsi esenciálních olejů a dalších aromatických látek, která vydává příjemnou charakteristickou vůni. Parfémy se dělí na velké množství skupin a podskupin, vždy podle různých charakteristik. Rozdílů mezi parfémy existuje opravdu mnoho. Můžeme rozlišit parfémy podle intenzity vůně, charakteru vůně, vhodné formy užití, či podle toho, pro koho je který parfém určen. Všeobecně uplatňované dělení však vychází z intenzity vůně, neboli z podílu vonných látek. základem vůně je tedy parfémová kompozice, která představuje určitou část ze složení vůně, zbytek vůně vyplňuje koncentrovaný líh.

Podle popsaného klíče rozlišujeme tyto druhy směsí:
- 15 - 40 % vonných látek ve směsi má parfém, který je nejintenzivnější vůní na trhu.
- 10 - 20 % vonných látek ve směsi má parfémová voda neboli toaletní parfém (Eau de Parfum - EDP)
- 7 - 12 % vonných látek ve směsi má toaletní voda (Eau de Toillete - EDT)
- 4 - 6 % vonných látek ve směsi má kolínská voda (Eau de Cologne - EDC), zpravidla jde o pánské vůně
- přibližně 1 % vonných látek ve směsi má Splash Perfumes - EDS.

Vedle těchto velmi rozšířených koncentrací se dále vyskytují i méně používané koncentrace. Takovými koncentracemi jsou například:
- Eau fraîche - svou koncentrací může připomínat eau de cologne či eau de toilette
- Deodorant - jde o velmi slabou koncentraci, avšak u silnějších vůní voní dobře
- Extrême - jedná se o zesílenou koncentraci
- Légére - odlehčená verze, může mít změněnou koncentraci nebo složení perfému.


Jak parfémy používatPoužíváte-li parfémy, je důležité vědět, jak parfémy používat, neboť i parfémy slouží opravdu dobře a uspokojivě jen tehdy, víte-li, jak parfémy aplikovat.

Především je vhodné aplikovat je na dobře prokrvená místa. Ideální místa pro parfémy na těle je zapotřebí vyzkoušet. Nejčasti jsou uváděny oblasti za ušima, na krku, mezi prsy, na loketních a kolenních důlcích či na zápěstí. Například silnější orientální vůně je vynikající aplikovat několika kapkami na zápěstí, pro parfémy svěžích vůní však pár kapek nestačí a je nutné aplikovat tyto parfémy důkladněji. V zásadě platí, že parfémy, které používáte, by měly přinášet pocit pohody a svěžesti. Záleží tedy na individuálních preferencích. Vždy však mějte na paměti, že co jednomu vyhovuje, může druhého obtěžovat, a proto by parfémy, které si aplikujete na tělo, měly být aplikovány tak, aby pro okolí nebyly nepříjemné.

Mezi vůněmi a parfémy se také projevují rozdíly v závislosti na tom, aplikujete-li je na kůži nebo na oblečení. Odborníci tvrdí, že lehčí či svěžejší vůně vynikají lépe na oblečení, a naopak těžší vůně vyniknou lépe na pokožce.

Rovněž obvykle není dobré parfémy kombinovat. Budete-li parfémy kombinovat, vystavujete se riziku vzniku disharmonické směsi. Chcete-li však i přesto parfémy kombinovat, je to samozřejmě možné, ale je nutné si pohlídat, aby daná kombinace vytvářela příjemný celek. Někteří výrobci nabízejí parfémy určené ke kombinaci, a v tomto případě je možné parfémy z jedné řady nakombinovat a vytvořit si tak vlastní oblíbené kombinace.

Při používání parfémů bychom rovněž neměli zapomínat na jejich trvanlivost. Parfémy mají různou trvanlivost. Některé parfémy svoji vůni během několika měsíců mohou změnit velmi výrazně, avšak řada parfémů při správném skladování vydrží velmi dlouhou dobu. Parfémy by při skladování neměly být vystaveny dennímu či intenzivnímu umělému světlu a ani vysokým teplotám. Světlo může způsobit změnu barvy tekutiny nebo případně i rozvonění a vyprchání svrchních tónů. Takové parfémy lze také používat, avšak zpravidla se projeví jeho původní podoba.


Parfémy a jejich složeníZávěrem si prozradíme ještě něco o složení parfémů. Parfémy mají tři části:
- Hlava (vysoké tóny) - je to první vůně, kterou po aplikaci ucítíte. Hlava parfému vytváří první dojem, její účinek trvá zpravidla 15 minut.
- Srdce (střední tóny) se projeví až po odeznění hlavy, vonět může až několik hodin.
- Základ (nízké tóny) představuje skutečný základ parfému, který vyprchává velmi dlouhou dobu, někdy až desítky hodin.

V našem internetovém obchodě zaměřeném na parfémy můžete nakoupit řadu kvalitních parfémů. Takové parfémy se ve všech fázích rozvíjení vůně vyznačují harmonickým a stálým průběhem. Navštivte náš internetový obchod a vyberte si parfém jen pro Vás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Niki Niki | Web | 17. dubna 2009 v 22:28 | Reagovat

Já radši toaletku než parfém

2 Levné parfémy Levné parfémy | Web | 7. června 2009 v 12:22 | Reagovat

Naučné :-)

3 Mata Mata | Web | 28. července 2009 v 22:59 | Reagovat

já radší smrdím a nevoním se :-)

4 Tyna Tyna | Web | 30. října 2013 v 13:05 | Reagovat

Toaletku na leto a parfemovka na zimu je ideaalnii :-)

5 Katt Katt | 29. srpna 2014 v 11:45 | Reagovat

Kvalitní kosmetika se dá koupit i všudemožně na netu (a nemyslím tím jen ofišl stránky výrobců kosmetiky ;-)), zkuste i různý inzertní servery, třeba: http://zdravi.hyperinzerce.cz/kosmeticke-pripravky/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama