Zahrada v březnu

9. března 2009 v 11:00 |  OK obchod
Přichází březen, a to je měsíc, ve kterém začíná jaro. Nyní již přichází doba, kdy se práce na zahradě opravdu rozjíždějí. Zahrada je oblížena zkoumavým okem zahradníků a ti rozvažují, které práce na ně čekají. V našem článku se dočtete více o březnu na zahradě.


Zahrada a březen


Březen přináší na zahradu pestrobarevné květy jarních druhů cibulnatých a hlíznatých květin. Nyní už je doba, kdy lze začít vysazovat okrasné stromy nebo založit živý plot. Březen je také měsícem pro vysévání zeleniny na záhonech.Po zimě je zapotřebí věnovat pozornost ovocným stromům. Přichází na řadu jejich kontrola, seřezávání či roubování, ale na místě je i ochrana proti škůdcům, neboť i pro ně je jaro signálem k probuzení.


Je-li zahrada okrasná...Rovněž i okrasná zahrada začíná procházet prvními jarními úpravami. Začínají kvést jak jarní druhy cibulnatých a hlíznatých květin tak i okrasné dřeviny. Z okrasných dřevin začínaí kvést především vrby jívy, dřín či mandloně, z květin jsou na řadě sněženky či krokusy, ale také bledule, prvosenky či kosatce, a další. Pokud již nemrzne, můžeme odstraňovat i protichladovou ochranu ze zimních měsíců.

Březnové úpravy okrasné zahrady se týkají především "uvedení zahrady do původního stavu". Je např. nutné odebrat chvojí ze záhonků s růžemi, stromkové růže musíme přivázat k tyčkám, aby měly oporu, nebo je nutné také rozvázat jehličnany, které jsme na zimu spoutaly, abychom je chránili proti těžkému sněhu. Záhonky, na kterých jsou trvalky, pohnojíme kompostem a ještě před tím opět musíme odstranit chvojí nebo listí. Některé rostliny mohly mrazy povytáhnout ze země. V rámci březnových úprav je musíme zatlačit zpět do půdy. Březen je také nejvhodnějším obdobím pro výsadbu růží, okrasných dřevin a živých plotů, jestliže již není zmrzlá půda.

Úpravy dřevin


Dále musíme přistoupit k úpravám dřevin. Ze všech dřevin musíme odřezat nemocné a odumřelé větve, u listnatých stromů navíc musíme odstranit semenáče. Dřeviny, které pravidelně namrzají, bychom měli pohnojit a seříznout, jelikož by mohly obrážet na loňském dřevě a také by se mohly vyholovat od země. V naší péči dále přicházejí na řadu dřeviny, které kvetou v létě. Tyto dřeviny je dobré vytvarovat právě v tomto období, ale rostliny, které kvetou už na jaře, tvarujeme po odkvětu.

Celou zahradu je nutné podrobit důležitým úpravám. Záhony na zahradě je nutné zkypřit a přidat na ně kompost. Dále je musíme vyčistit od mechu a starého listí. Je také dobré seříznout okrasn traviny, které kvetly přes zimu. Máte-li skalku a jezírko, potom je nutné očistit je od odumřelých rostlin a spadaného listí. Přichází období na vysazování hrachoru vonného a pozdě kvetoucích druhů lilií, dále můžeme vyset astry nebo hledíky. Do nádob můžeme vyset letničky, které jsou citlivé na mráz, a letničky, které byli vysety v únoru, musíme v březnu přepichovat. Abychom zrychlili kvetení u některých cibulovin, doporučuje se překrýt je fólií. Cibulovinám, které odkvétají, odstraníme semeníky, a husté trsy sněženek po odkvětu rozsadíme. Nakonec zkompostujeme suché natě trvalek, a nesmíme zapomenout ani na to, že s probouzejícím se jarem se také probouzejí plevely, takže musíme začít s pletím u prvních rostlinek.

Chcete-li si pořídit pomůcky pro úpravy jarní zahrady, navštivte oddělení Zahrada našeho internetového obchodního domu OK-obchod.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama