Zahrada v březnu II

16. března 2009 v 10:00 |  OK obchod
V předchozím článku Zahrada v březnu jsme rozebrali, co nás na zahradě v březnu čeká, a jaké práce se nám nevyhnou na okrasné zahradě. V tomto článku budeme v zahradničení pokračovat, avšak podíváme se na zahrady ovocné a zeleninové.


Pokud je Vaše zahrada ovocnáJe-li Vaše zahrada určena pro pěstování ovocných stromů, nebo pokud pěstujete na zahradě ovocné stromy, je nutné po zimě důkladně stromy prohlédnout a zkontrolovat je, nemají-li pukliny na jižní straně kmenů. Dále věnujeme naši péči korunám stromů. V tomto období se objevují zahušťující letorosty, které je nutné odstraňovat. Dále bychom měli korunu upravit do pohárkovitého tvaru a v něm ji udržovat celý rok.

Peckoviny, meruňky a broskvoně


Peckoviny zejména v první půlce měsíce můžeme roubovat spícími rouby na podnože, které jsou těsně před rašením. Na konci měsíce přichází vhodná doba pro výsadbu meruněk a broskvoní. Abychom stromky ochráníli před mrazíky, pokud ještě hrozí, k jejich kořenům přihrneme slámu. Proti škůdcům chráníme stromky pomocí postřiků. Je-li v březnu tepleji, mohou již začít kvést broskvoně a meruňky.


Drobné ovoce


Naše pozornost nesmí minout ani drobné ovoce. Na záhonky, na kterých drobné ovoce pěstujeme, dáme kompost, ve kterém nesmí scházet co největší množství živin. Dále je zapotřebí vyčistit, okopat, pohnojit a dostatečně zalít jahodníkové záhony. Dále se věnujeme angreštu, rybízu a maliníku. Jejich rostlinky musíme seřezat. Hned u země se odstraňují krátké výhonky maliníku, zatímco u ostatních zkracujeme přibližně na 130 centimetrů.

Pokud pěstujete vinnou révu, do poloviny března se řeže a vyvazuje na dráty. Během března vinnou révu také pohnojíme a okopeme.

Jelikož se blíží doba hnízdění, nezapomene ani zavěsit na stromy nové ptačí budky.


Jaké práce provádíme, je-li naše zahrada zeleninová?Ani zeleninová zahrada se nevyhne březnovým pracem. Zde nás čeká především výsadba. Začátkem března je ideální doba na výsadbu rajčat a raného květáku. Pokud jste nevyseli kořenovou zeleninu už na podzim, právě nyní ji vysejte, a to mělce. Je nutné ji udržovat ve vlhku a po vyklíčení ji projednotit. Koncem března je dobré vysadit ředkvičky. Sklízet je můžeme už za měsíc.

Rovněž je vhodné v březnu vysadit papriku do pařenišť nebo vhodných květináčů, kde ji necháme vyklíčit pod fóliovým krytem. Až paprika vyklíčí, přichází doba pro přesazení papriky na teplý záhon.

Vysetou zeleninu bychom měli chránit před nočními mrazy netkanou textilii a sklidíme poslední přezimovanou zeleninu. Pokud je příznivé počasí, můžeme v teplejších oblastech sázet brambory. Březen je vhodný i pro vysetí majoránky. Majoránku necháme vyklíčit pod fólii a za tři týdny majoránku přesadíme ve skupinkách po pěti.

Pokud přemýšlíte nad pořízením vybavení pro práci na zahradě, navštivte oddělení Zahrada našeho internetového obchodního domu OK-obchod, kde naleznete rozsáhlou nabídku a další užitečné články.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama