Květen na zahradě

6. května 2009 v 11:32 |  OK obchod
A je tu měsíc květen. V květnu doslova kvete celá zahrada. Na prvním místě kvetou ovocné stromy. Ovocné stromy jsou nyní plné květů, ve kterých pilně pracují včely. Zahrada v květnu přináší spoustu práce o zahradní trávník a zeleninové záhony.


Máte-li zahradu, zahrádku anebo zahrádečku, navštivte stránku Zahrada. Zde naleznete mnoho užitečného nářadí na zahradu.

Zahrada pro okrasu


Zahrada, která slouží pro okrasu, je v květnu plná květů šeříku, jabloní, tavolníku či azalek, které dokáží krásně ozdobit venkovské zahrádky. Zahrada má také další trvalky, které kvetou právě v květnu. Na příklad se jedná o orlíčky, hořce, pochybky, ladonky, konvalinky či okrasné česneky. U takových rostlin, jako jsou šeříky či sakury, květy usychají. Aby květenství neprorůstaly nové výhony, je nutné uschlé květy průběžně odstraňovat.

Až odkvetou dřevité pivoňky, seřežeme je a jejich výhony zkrátíme o tři očka. Dále musíme stříhat výhony živých plotů listnatých a jeličnatých, abychom zajistili jeijch pevný a pravidelný růst. U zakrslých borovic zaštipujeme měkké výhony, čímž koruny zakrslých borovic tvarujeme a zhušťujeme.

Další prací, které se bychom se rozhodně neměli vyhnout, je pravidelné sekání trávníku. Trávník bychom nikdy neměli nechat vykvést. Trávníky je nutné také hnojit, ideálně před deštěm, případně po hnojení trávník zavlažíme. Neměli bychom zapomínat ani na odstraňování plevelů z trávníků, což můžeme dělat buď mechanicky nebo chemicky pomocí pesticidů na dvouděložné rostliny. Takové pesticidy nepoškodí jednoděložné traviny.

Zahrada s ovocem


Zahrada, na které pěstujeme ovoce, se rovněž v květnu nevyhne kvetení většiny rostliny. O ovocné stromy se musíme starat s nemenší péčí, a tak je zaléváme, prokypřujeme zeminu v jejich okolí a odstraňujeme plevele. V květnu je též vhodná doba pro roubování a přeroubování metodou za kůru. Rouby bychom měli nastříhat v prosinci nebo v lednu, v době roubování, tedy v květnu, by měly být spící a rozhodně živé.

Dalšími stromy, o které je nutné se v květnu postarat, jsou broskvoně a peckoviny. U odkvetlých broskvoní a peckovin stříháme letorosty, ale necháme u nich pouze tři pupeny. Silné letorosty rostoucí kolem odřezaných míst na starých větvích musíme vylamovat.

Nezapomínáme ani na jahodníky. Musíme je pravidelně odplevelovávat a okopávat. Zalévání jahodníků patří k samozřejmostem tohoto období, ale dále je musíme přihnojovat kompostem. Pokud jahodník kvete, měli bychom ho při mrazících ochránit netkanoiu textilií, kterou ale musíme přes den odstraňovat kvůli opylení. Abychom zabránili znečištění a hnití jahodníkových plodů, měli bychom na záhony umístit fóli nebo netkan textilie.

Dále u všech druhů ovoce provádíme postřiky pro škůdcům a proti nemocem. Je rovněž dobré pamatovat na škůdce, kteří naši zahradu ohrožují. Proti nim vyvěšujeme do korun stromů feromonové lapače. Kvůli podpoře plození je vhodné ohýbat výhony u ovocných stěn hrušní a jabloní, a hrušně, jabloně a broskvoně bycom měli protrhat, jestliže se u nich chystá bohatá úroda, abychom umožnili každému plodu růst. U stromů, které hodně kvetly, musíme přidávat kapalná hnojiva do postřiku proti nemocem, jelikož je zapotřebí podpořit jejich výživu.

Zahrada se zeleninou


Na zahradě, na které pěstujeme zeleninu, je v květnu čas pro vysévání. Vyséváme tedy fazol, červenou řepu, čekanku, květák a hrách. Hlávkové zelí, které je předpěstované, nyní můžeme přemístit na záhony. Spolu s předpěstovaným hlávkovým zelím přemístíme na záhony také například kedlubny, letní kapustu, nakelímkované salátové okurky a květáky.

Záhony, na kterých pěstujeme zeleninu, je nutné zavlažovat, hnojit a okopávat. Zeleninu po zasetí musíme ochránit, k tomu poslouží netkaná textilie. Tuto jednoduchou ochranu odstraníme až po projednocování. Jestliže je chladnější počasí, kořenovou zeleninu bychom měli vysadit až na konci měsíce. Naopak při teplém počasí nesmíme zapomenout větrat v pařeništích a sklenících.

Nakonec nezapomínáme ani na odstraňování plevele. Plevel ze zeleninových záhonů můžeme dát do kompostu. Tam odvede vynikající službu. Avšak nesmíme ho vápnit, protože při vápnění kompost zmineralizuje, a nezpůsobuje tlení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama