Patchwork - renesance staré techniky

14. května 2009 v 10:24 |  Ráj-šití.cz

Máte kousky látek například ze starého oblečení a nevíte co s nimi? Lze z nich vytvořit úchvatná díla za využití jednoduché metody zvané patchwork.


Patchwork a jeho historie


Slovo patchwork je odvozeno od anglických slov patch (záplata) a work (práce). Jde o techniku sešívání malých kusů různě barevné látky. Tyto kousky spolu vytvářejí geometrické tvary. Jak vytvořit patchwork?

Patchwork vytvoříte tak, že spojíte vrstvu látek a prošíváte ji různými stehy.

Historie patchworku hovoří o ženách amerických osadníků, které se snažily využívat vše, co bylo po ruce - tedy i zbytky starých látek. Právě zbytky starých látek dokázaly přetvořit v hotové divy. Při troše šikovnosti posloužil i malý kousek.

V současné době se patchwork vyrábí ze zvláštních materiálů, nejčastěji se jedná o 100 % bavlnu s různými vzory.

Na konci druhé světové války vše nasvědčovalo tomu, že patchwork bude patřit výhradně minulosti. Avšak v posledních letech se patchwork opět stává populární technikou. Velkému nárůstu popularity se patchwork těší především v USA a v Japonsku. U nás, v České republice, se rozmáhají různé druhy propagace patchworku jako jsou kurzy patchworku, patchworkové kluby či obchody.

Jak využít patchwork?


Nejčastější formou využití patchworku je deka, polštář či přehoz. Patchworkovou technikou lze vyrobit i tašky, batohy a různé druhy oděvů.

Základními postupy patchworku jsou řezání a stříhání, šití, lemování a prošívání.

Techniky patchworku


Stříhání je nejjednoduším způsobem tvorby patchworku. Při stříhání se skládá látka v několika vrstvách, zpravidla se tvoří dvě, čtyři či více vrstev. Je zapotřebí pohlídat si, aby látka byla na sebe s náležitou péčí poskládána a její konce musí přesně sedět. Dále by se mělo pamatovat na okraj, který by s ohledem na švy měl mít alespoň 15 mm na šířku.

Díly patchworku se dále sešívají sousedním lícem. Vždy po každém sešití je nutné sežehlit okraje švů do jednoho směru.

Další možností je úsporné šití. Úsporné šití se provádí sešitím dvou prvních dílů, potom se přiloží a sešijí další dva, a tak se celý cyklus opakuje, dokud všechny díly nejsou sešity dohromady. Nit se neostřihuje. Nakonec se nit oddělí stříháním a díly se vyžehlí. Dále lze patchworkové výrobky prošít různými vzory. Volba barvy závisí jen na vlastním uvážení.

Nepatříte-li mezi zkušené, lze vytvořit nejjednodušší možný vzor, který vznikne šitím podél švů sešitých dílků. Pokud chcete vytvářet složitější vzory, je lepší si tyto vzory nejprve předkreslit. S prošíváním se začíná uprostřed a pokračuje se směrem ven.

Vynikající trvanlivé, a přesto jednoduché zakončení pokrývky lze na patchworku vyrobit dvojitým olemováním. Výběr barvy olemování závisí výhradně na vlastním vkusu a uvážení.

Jak je vidět, patchwork nemusí být vůbec náročnou a složitou technikou. Jedná se o techniku, která i při jednoduchém a nenáročném zpracování může vypadat velmi efektivně. Zajímáte-li se o rukodělné práce, navštivte oddělení Knihy hobby v internetovém obchodu Ráj-šití.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama