Ruční práce

23. června 2009 v 9:43 |  Ráj-šití.cz
S ručními pracemi jsme se určitě již všichni setkali. Existuje mnoho druhů ručních prací, jako je háčkování, pletení, vyšívání, batikování, ubrousková technika, apod. Počátek ručních prací má patrně mnoho společného s lidskou touhou po estetice, kdy člověk rád zdobí sebe, své oblečení a své okolí. O technikách, kterými můžete vyšperkovat ať už své oblečení, nebo svůj byt, se dočtete v tomto článku.Háčkování


Háčkování je činnost, kterou donedávna bylo možné vykonávat pouze ručně. Pro háčkování lze vystačit pouze s jednou jehlicí (tzv. pletací háček, což je krátká jehlice, která má na konci malý háček) a klubíčkem příze.

Při háčkování se pomocí háčku vytvářejí smyčky. Tak vzniká tzv. řetízek, což je zároveň i první řada, která obvykle určuje také počáteční šířku úpletu. V místě, kde se s háčkováním skončilo, se háčkem otáčí a první řadou smyček se protáhne smyčka po smyčce druhá řada (pro jednotlivé smyčky se používá název oko). Od tohoto okamžiku se háčkování stává také náročnější. Smyčkou se už žádná další smyčka neprotahuje.

Smyčky první a druhé řady je možné kombinovat mnoha způsoby, z nichž každý má svůj název. Mezi základní techniky patří řetízkové oko, pevné oko, krátký sloupek a dlouhý sloupek. Mezi ozdobné techniky patří například křížový sloupek, nahazovaný sloupek či pikotky. Tímto specifickým splétáním oček lze na jednotlivých místech každé řady určit šířku a vzorek úpletu.

Strojová výroba má ale odlišný postup. Pletací stroj vytváří úplety vyšší rychlostí, ale jejich nevýhodou je přesnost pletacích strojů, jelikož všechna očka jsou úplně stejná. Pokud chcete, aby nebylo poznat, že úplet pletl stroj, stačí občas udělat malou chybu, například jedno oko vynechat či přidat.

Pletení


Pletení se háčkování velmi podobá. Dokonce lze předpokládat, že obě rukodělné činnosti vznikaly ve stejnou dobu. U pletení se také protahuje smyčka skrze smyčku, ale k pletení používáme dvě jehlice, a řada smyček zůstává na jedné ze těchto dvou jehlic. Pletení je ve srovnání s háčkováním přesnější, ale také pomalejší.

Techniky pletení jsou různé a rovněž počet používaných jehlic se může lišit. Plést tedy lze na dvou jehlicích pro pletení tam a zpět, nebo na pěti jehlicích, kdy čtyři jehlice nesou oka a pátá jehlice plete dokola. Pro pletení dvěma jehlicemi lze využít silonové niti, kterou se obě jehlice propojí, což umožňuje plést dokola.

Vyšívání


Vyšívání se vnitřně dělí na řadu druhů, zpravidla podle stehů. Základní steh je křížový, což je nejjednodušší technika vyšívání, kdy se dva stehy překřižují pod úhlem 90°. Dalšími vyšívacími technikami jsou kelim, kdy stehy vypadají jako pletená očka a tvoří vodorovné a svislé žebrování, a řetězový steh, což je dvojitý steh, v němž se nit protahuje každým otvorem ve tkanině směrem nahoru, odkud se po vytvoření smyčky protáhne zase dolů.

Z těchto základních technik se později vyvinuly další techniky, mezi které patří např. gobelínový steh, ažur a florentská výšivka. Vyšívání je nenáročné na materiál a pomůcky. Jako materiál obvykle poslouží příze (nejčastěji se používá z mercerovanné bavlny) a bavlněná či hedvábná tkanina jako podkladový materiál. Jako pomůcky slouží jehly, které se od šicích jehel liší širším ouškem, a rám. Rám se skládá obvykle ze dvou kruhů, mezi které se napíná podkladová tkanina.

Další druhy ručních prací


Tyto tři druhy ruční práce jsou nejrozšířenější a nejznámější. Pravdou ale je, že různých druhů ručních prací existuje celá řada. Pokud se chcete dozvědět o dalších, navštivte kategorii Knihy hobby, kde literaturu na téma ručních prací.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 spawners spawners | Web | 8. září 2016 v 17:18 | Reagovat

online pujcka pred výplatou smiřice :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama