Šicí stroj - co sledovat při jeho pořízení

30. července 2009 v 10:51 |  Šicí stroje 2009
Pokud kupujete šicí stroj, je vždy dobré vědět, na co vše se zaměřit. Vybíráte-li šicí stroj, je určitě užitečné sledovat mnoho věcí. O tom, které věci byste vynechat určitě neměli, a co může být u šicího stroje prospěšné a je tedy dobré též na to zaměřit vlastní pozornost, se dočtete v našem článku.Na prvním místě tedy vždy zvažte, k čemu budete vlastně šicí stroj používat. Jestliže bude šicí stroj sloužit jen pro samotné šití, budeme na něj klást jiné nároky a požadavky než v případě, že budeme chtít na šicím stroji provádět širší rozsah prací, a tedy budeme potřebovat spíše multifunkční šicí stroj.

Šicí stroj a jeho hmotnost

Určitě jednou z klíčových věcí je hmotnost, kterou má šicí stroj, a to především tehdy, plánujeme-li jeho časté transporty. Pokud plánujete účast například na různých kurzech šití, pravděpodobně sebou budete šicí stroj brát na cesty velmi často, a těžký šicí stroj bude při této příležitosti velmi nešikovný.

Ovšem hmotnost stroje by měla být také určena charakterem prací, ke kterým bude šicí stroj sloužit. Jestliže zamýšlíme šicí stroj používat pro šití jednodušších textilních prací na nábytku či pro různá čalounění a práci s těžkými a náročnými materiály, šicí stroj by měl být spíše robustní.

Zavedené značky pro šicí stroje


Čeho bychom si měli všímat dále, je značka šicího stroje. V dnešní době existuje mnoho dobře zavedených značek, jejichž šicí stroje lze na českém trhu pořídit. S pořízením takového šicího stroje může být spojena řada výhod, jelikož dobře zavedené značky nabízejí široký sortiment příslušenství a také dobrou záruku. Takovými značkami, které navíc mají dobrou pověst, jsou v naší zemí značky Lucznik, Brother, Bernina, Janome či Singer.

Pokud se rozhodnete pro neznačkový šicí stroj, který se obvykle prodává v supermarketu, nejspíš záhy narazíte na problém s chybějícím příslušenstvím, které může pomoci při náročnějším a kvalitnějším šití.

Při výběru šicího stroje se rovněž nemusí vyplatit nákup nejlevnějších modelů. Dnes již není problém pořídit šicí stroj za částku okolo 1400 Kč, ale ten není určen pro pravidelné a náročnější šití. Vždy slouží spíše příležitostným opravám a drobnému šití.

Šicí stroj a šitý materiál


Šicí stroje obvykle zvládnou šít různé bavlněné materiály nebo materiály se střední hmotností. Většina strojů zpravidla nemá problém s šitím různých bavlněných materiálů či materiálů se střední hmotností. Máte-li speciální přání a chcete šít náročnější materiály, potom je nutné mít na šicí stroj odlišné požadavky.

Pro tlusté látky, např. dřínovina a vlna, je potřebný delší steh než v případě tenčích materiálů. Je tedy nutné, aby šicí stroj umožňoval skutečnou regulaci délky stehu.

Elastické materiály představují výzvu s ohledem na náročnost jejich zpracování. Pro šití elastických materiálů slouží zvláštní stehy, např. trojitý steh, které umožňují vynikající výsledky.

Pro jemné materiály se vyplácí opatrné zacházení, jelikož při běžném zacházení u nich je riziko jejich poškození. Mezi běžné úpravy tedy patří snížení tlaku šicí patky, což omezí riziko poškození látky činností podavače, či použití zvláštní teflonem pokryté umělohmotné patky, která se pro jemné materiály hodí lépe než běžná kovová patka. U popisu šicího stroje by mělo být uvedeno, umožňuje-li daný šicí stroj tyto úpravy, tedy regulaci přítlaku patky a použití zvláštní patky pro jemné materiály.

Budete-li šicí stroj používat pro šití velkých kusů látek, např. záclon, využijete šicí stroj s velkou šicí deskou nebo přímo s velkým šicím stolkem. Tato úprava umožňuje snadnou manipulaci s opravdu velkými kusy látek. Pro práci s velkými kusy látky je rovněž dobré zvolit šicí stroj vhodný pro šití většího množství vrstev nebo látky s vyšší hmotností.

Příslušenství pro šicí stroje


Pro šicí stroje je někdy dodáváno další příslušenství nebo jsou šicí stroje vybavovány zvláštními funkcemi. Jednou z užitečných funkcí je určitě automatický navlékač jehly, který představuje obrovskou úsporu času. Díky této funkci šicí stroj provleče nit jehlou, čímž se vyhnete ručnímu navlékání.

Další užitečnou věcí je přepravní kufřík v případě, že plánujete se šicím strojem cestovat. Kufřík usnadňuje transport nebo ukládání v době, kdy šicí stroj nepoužívate. Nejedná se sice o zásadní věc, ale pokud budete šicí stroj často transportovat, může být přepravní kufřík velkým pomocníkem.

Rovněž je dobré sledovat, jaké příslušenství výrobce pro šicí stroj nabízí. Možná ho nebudete potřebovat dnes, ale v blízké budoucnosti můžete nabídku dokoupitelného příslušenství hodně ocenit.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama