Šicí stroje a užitečné informace

13. července 2009 v 10:00 |  Šicí stroje 2009
Chcete koupit šicí stroj, ale z jejich popisů v propagačních materiálech nejste příliš moudří? V tomto článku naleznete některé informace o základních druzích šicích strojů a jejich základním vybavení.Elektronické šicí stroje


Elektronické šicí stroje jsou šicí stroje vybavené jedním motorem, který plní několik úloh. Elektronický šicí stroj je poháněn elektřinou získávanou z elektrické sítě. Motor šicího stroje pohání jehlu a spolu s ní i podávací mechanismus, který zajišťuje pohyb látky.

Elektronický šicí stroj je ovládán prostřednictvím nožního spouštěče (pedálu). Díky nožnímu spouštěči umožňuje šicí stroj, aby obě ruce zůstaly volné pro práci s materiálem. Navíc díky nožnímuž spouštěči šicí stroj též umožňuje snadnou regulaci rychlosti šití.

Programovatelné šicí stroje


Programovatelné šicí stroje se ideálně hodí pro ty, kteří mají zájem o šicí stroj umožňující využívání nejmodernějších technologií při šití. Tyto šicí stroje jsou velmi všestranné a umožňují pružně reagovat na potřeby jejich uživatelů. Ke své práci užívají programovatelné šicí stroje několik motorů, které pohánějí odlišné funkce šicího stroje. Takto je zajištěno velmi přesné ovládání jednotlivých částí šicího stroje, což umožňuje vytváření stovek druhů odlišných stehů.

Stehy lze vytvářet a editovat za pomoci LCD displeje šicího stroje či počítače, ke kterému je šicí stroj připojen prostřednictvím USB portu. Díky připojení k počítači šicí stroj může stahovat stehy také z internetu. Díky některým funkcím programovatelný šicí stroj si dokáže pamatovat již jednou vytvořené stehy. Jelikož jsou tyto šicí stroje využívány k vyšívání, používá se pro ně označení Vyšívací stroje. Vyšívací stroje jsou určené pro pokročilé a zkušené uživatele.

Overlocky


Overlocky jsou především šicí stroje určené pro dokončovací operaci. Zejména slouží k úpravám lemů a švů, někdy mohou být využity též k některým ozdobným pracem. Hlavní výhodou, kterou overlocky mají, je, že mohou šít lem, zakončit okraj a ořezat přebytečnou část zpracovávaného materiálu. Díky těmto funkcím jsou overlocky šicí stroje specializované pouze na některé operace, a proto postrádají mnohostrannost běžného šicího stroje.

Overlock dokáže dodat domácím výrobkům profesionání vzhled. Overlocky jsou též výborné pro šití pletených tkanin a připojování dodatečných ozdůbek, zejména, pokud tyto věci šijete často. Při výběru overlocku je vždy nutné seznámit se s jeho užitím, náročností ovládání a funkcemi u prodejce, jehož informace o overlocku jsou zcela zásadní a klíčové. Zákazník by nikdy neměl před svým prodejcem zamlčet informace o tom, jak a k čemu plánuje overlock používat, protože jedině tak je zaručen správný výběr overlocku.

Šicí stroj a jeho vybavení


Mezi užitečné vybavení patří podavač, volné rameno a šicí patka.

Podavač látky má mnoho zubů (nebo spíše zoubků), díky kterým je šitá tkanina posouvána přes šicí stroj. Jak jehla šije, podavač látky posouvá látku pod šicí patku, a zajišťuje tak její pohyb, aby jehla mohla na látce vytvářet stehy.

Šicí patka tlačí látku proti podavači látky, aby se při šití nemohla pohybovat jiným než žádoucím směrem. Pro rozšíření možností šití lze zakoupit různé druhy šicích patek.

Volné rameno je zařízení, které umožňuje, aby šicí stroj šil takové části oděvů, jako jsou rukávy či nohavice. Obvykle se od šicího stroje oddělí vyjímatelná část šicího stroje, díky které lze volné rameno použít.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama