Overlock a jeho vznik

17. září 2009 v 14:20 |  Overlocky 2009
Věděli jste, že overlock byl vynalezen už v roce 1881? Stalo se tak ve společnosti Merrow Machine Company v USA v Connecticutu. U zrodu overlocku stál J. Makens Merrow se svým synem Josephem Merrowem, kteří vlastnili pletárnu. Aby usnadnili a urychlili pletací operace, zabývali se vývojem vynálezů v oblasti pletařství.Prvním patentem, se kterým Merrow vstoupil mezi vynálezce, byl stroj na háčkování stehů. Pro pozdější overlocky byl vnález háčkovacího stroje klíčovým krokem, protože mechanismus háčkovacího stroje se příliš nelišil od pozdějšího Merrowova overlocku. Po tomto vynálezu začal Merrow vyrábět háčkovací stroje. Háčkovací stroj však nepředstavoval konec Merrowovy vynalezitelské kariéry. Ve svých pokusech pokračoval, uskutečnil ještě několik dalších významných vynálezů, a v roce 1889 konečně patentoval overlock. Merrowův overlock šil steh podobný běžnému řetízkovému stehu.

Merrowův overlock


Merrowův overlock pro vytvoření závitových smyček využíval cívku. Tyto smyčky byly určeny pro jehlu, která procházela látkou jako při háčkování. Dokonce ani overlock neukončil Merrowovo vynalézání, a tak po několika dalších letech začala Merrowova společnost vyrábět další stroj, který byl výjimečný tím, že dokázal vytvářet různé varianty overlockových stehů. Na trh se tedy dostaly overlocky, které šily dvojnitné a čtyřnitné stehy, bezstřihovou emblemovou lemovačku, a další. Overlocky měly tedy pohnutou historii, avšak jejich historie neměla pouze dějství na technickém poli, neboť se dotkla i dalších odvětví lidské činnosti.

Soudní pře o overlock


Mezi vynálezci lze objevit mnoho těch, kterým nestačil pouze objevitelský duch, ale potřebovali také dobrého právníka. Pro overlock ani pro Merrowa, který vynalezl overlocky, v tomto nebyla výjimka. Mezi společnostmi Wilkox & Gibbs a Merrow Machine Company v roce 1905 proběhla soudní pře o vlastnictví a práva k vynalezenému overlocku. Vítězem této soudní pře se stala společnost Merrow Machine Company.

Nové průmyslové odvětví pro overlocky


Vynález overlocku se stal významným milníkem pro textilní průmysl, a přinesl vznik nového průmyslového odvětví. O overlocky, které dokázaly pozvednout úroveň výroby a zvýšit produktivitu práce, projevily obrovský zájem textilní společnosti. Po nepříliš dlouhé době tak začaly tyto textilky v oblasti Connecticutu a New Yorku zakládat továrny na overlocky.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama