Stehová deska a šicí patka pro šicí stroje

9. října 2009 v 10:18 |  Šicí stroje 2009
Stehová deska a šicí patka patří mezi klíčové části šicího stroje. Bez těchto dvou částí by se šicí stroj úplně neobešel, a nedokázal by podat svůj výkon. Přečtěte si tento článek a dozvíte, proč je šicí patka a stehová deska pro šicí stroj tak důležitá.


Šicí patky pro šicí stroje


Patka pro šicí stroje je malý strojek, který drží látku pod jehlou a tlačí ji proti stehové desce. Úkolem šicí patky je zabránit látce v pohybu jakýmkoliv směrem kromě žádoucího.

Na trhu lze dnes najít velké množství různých druhů patek, které jsou určené pro specifické šicí operace. Takovými operacemi je například všívání zipů nebo šití slepého stehu. Na své místo jsou patky uchyceny buď šroubkem nebo zvláštním spínátkem, díky kterému je lze snadno a rychle vyměnit.

Pokud zvažujete koupit patky pro svůj šicí stroj, nejprve se zamyslete, k jakým činnostem má patka sloužit. Podle toho si totiž danou patku můžete velice snadno vybrat. K čemu patka slouží zpravidla zjistíte z jejího názvu, nebo z popisu, který by k patce měl být přístupný. Pro inspiraci můžete navštívit stránku Příslušenství pro nové šicí stroje Lucznik, kde jsou uvedené jednotlivé patky dostupné pro šicí stroje Lucznik společně s užitečnými popisy, které zákazníkovi poskytují přesnou informaci u užití každé šicí patky.

Stehová deska pro šicí stroj?


Pojem stehová deska jsme potkali již v první části tohoto článku, kde jsme četli, že patka tlačí látku proti stehové desce. Co tedy je ta stehová deska?

Stehová deska je jednou z těch částí, které pro šicí stroj jsou snadno zpozorovatelné. Stehová deska patrně patří mezi ty části šicího stroje, které jsou nejvíce sledovány bedlivýma očima každé švadlenky, a nelze si představit, že by stehová deska unikla zrakům laiků, kteří si náhodou šicí stroj prohlížejí.

Na stehové desce se odehrávají všechny klíčové činnosti, se kterými se při šití na šicím stroji lze potkat. Skrze stehovou desku prochází jehla, ze stehové desky vykukují malé zoubky podavače, na stehovou desku tlačí šicí patka a na stehové desce je uložena látka, do níž je vyšíván steh. To je tedy stehová deska.

Při pohledu na stehovou desku objevíte mezi kovovými zoubky podavače dírku. Tato dírka slouží pro jehlu, aby mohla projít látkou a s pomocí částí ukrytých pod stehovou deskou vytvořit na látce steh. Stehová deska se nachází ve stole šicího stroje, pod kterým je uložený člunek s cívkou.

Ve stehové desce jsou také obvykle vyleptané čárky, které švadlence podávají informaci o vzdálenosti okraje látky od jehly. Každá taková čárka je opatřena číslem, z něhož lze tuto informaci vyčíst. Čárky, které má šicí stroj ve stehové desce, rovněž mohou být užitečné pro určení správného směru šití a pro udržování žádoucí vzdálenosti stehu od kraje látky.

Pokud chcete vědět o šicích strojích více, navštivte náš blog specializovaný na šicí stroje, nebo zavítejte do internetového obchodu pro šicí stroje, overlocky a coverlocky - Ráje-šití.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama