Šicí stroje - jak se v nich vyznat?

18. června 2010 v 9:34 |  Šicí stroje 2010
Ať už patříme mezi zkušené švadlenky nebo se chystáme se šitím začít, jedna věc, bez které se neobejdeme, je šicí stroj. Pořídit si v dnešní době šicí stroj není vlastně vůbec žádná legrace. Každý šicí stroj nabízí velké množství funkcí, různé šicí stroje se hodí pro různé účely, na občasné šití se nevyplatí pořizovat robustnější šicí stroj a pokud chceme ušetřit na šicím stroji pro náročné a pravidelné šití, vůbec se nám to nemusí vyplatit. Pokusili jsme sepsat základní přehled pro výběr šicího stroje.


Mohlo by se zdát, že šicí stroj je na ústupu. V dnešní době, kdy lze koupit velmi levné textilní výrobky již přece není zapotřebí trávit spoustu času sezením za stolem, na kterém je šicí stroj. AVšak zdá se, že i přesto šicí stroj je šicí stroj opět na vzestupu. Nakonec je pravda, že v každé rodině a domácnosti je zapotřebí občas něco zašít nebo opravit, a šicí stroj je rychlý pomocník, který šetří čas a námahu. Někteří lidé chtějí také nosit něco naprosto jedičného, co přesně odráží jejich představu o oblečení. A tak proč nevyužít šicí stroj, který se tak stává nástrojem projevu individuality.

Pravda také je, že šicí stroj dnešních dnů se výrazně liší od toho, jak šicí stroj vypadal před dvaceti lety. Technický pokrok posouvá společnost dopředu a šicí stroje nejsou technickým pokrokem nedotčeny. Právě naopak. Právě díky technickému pokroku jsou dnes šicí stroje rozděleny do mnoha druhů, které charakterizují určité společné znaky.

Můžeme tak rozlišit elektrické šicí stroje, programovatelné šicí stroje, dále existují vyšívací stroje a pominout nelze ani overlocky a coverlocky.

Běžný šicí stroj v dnešní době nabízí poměrně velké množství funkcí a stehů, které lze využít při běžném domácím šití. Jedná se o tzv. elektrické šicí stroje, které většina z nás velmi dobře zná. Elektrický šicí stroj je velmi rychlý při šití, umožňuje snadné ovládání zpravidla pomocí otočného voliče a umožňují regulaci rychlosti šití prostřednictvím míry sešlápnutí nožního spouštěče.

Pokud patříme mezi zkušené švadlenky, můžeme si troufnout na vyšší ligu - programovatelné šicí stroje. Programovatelné šicí stroje mají počítačové čipy, které řídí jejich činnost. Možnosti jejich ovládání jsou různé, může se například jednat dotykový displej, který umožňuje velice snadné a rychlé ovládání. Tyto šicí stroje nabízejí obrovské množství stehů, vyšívací vzorů, obrazců, písem a různých prvků. Tyto vzory můžeme různě upravovat či vzájemně kombinovat, a tak lze vytvářet další. Prostřednictvím propojení s počítačem lze také stahovat vyšívací vzory z internetu nebo je editovat v počítači. Možnosti využití, které nabízí programovatelný šicí stroj, tak jsou takřka neomezené.

Šicí stroje však mohou mít různé zaměření a uplatnění. Proto je při výběru vždy velmi důležité, abychom si ujasnili, co od šicího stroje budeme požadovat. Chystáme-li se s šicím strojem cestovat například na kurzy šití, je rozhodně dobré pořídit lehčí šicí stroj. Pro práci s náročnějšími látkami je však dobré využít robustní šicí stroj, který dokáže vykonávat náročnější práci.

Dále bychom měli přihlédnout k tomu, jak často se chystáme šít. Pro občasné šití nám postačí jednodušší a méně odolný šicí stroj, který lze pořídit za nižší cenu, avšak pro pravidelné či náročnější šití bychom se neměli bát sáhnout hlouběji do kapsy a koupit si odolnější šicí stroj, který takovou zátěž vydrží.

Rovněž je výhodnější, rozhodneme-li se koupit značkový šicí stroj. Zpravidla se jedná o kvalitní šicí stroje se s přesněji definovaným účelem, ke kterému se hodí. Dobře zavedená značka navíc nabízí obvykle rozsáhlé dokoupitelné příslušenství, které rozšiřuje možnosti využití pro šicí stroj.

Popis různých funkcí pro šicí stroje, nebo toho, na jaké druhy se šicí stroje dělí, apod. popisujeme na stránce Šicí-stroj.cz. Pokud si právě vybíráte šicí stroj, určitě tuto poradnu pro šicí stroje navštivte a zkuste tam načerpat inspiraci:-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monča Monča | E-mail | Web | 10. května 2011 v 16:18 | Reagovat

Nedávno vyšel test šicích strojů v dTestu. Pokud uvažujete o koupi nového, doporučuji přečíst

2 RickybrubS RickybrubS | E-mail | Web | 25. července 2018 v 16:32 | Reagovat

Алюминиевая опалубка распространена на тех стройках, где многократное применение конструкций не обязательно. Данный вид съемной опалубки http://builderbest.byethost7.com/ широко востребован на современном строительном рынке.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama