Než si koupíte šicí stroj

30. července 2010 v 10:04 |  Šicí stroje 2010
Šicí stroj představuje patrně největší částku peněz, kterou švadlenky zpravidla za vybavení pro šití utrácejí. Pokud se chcete vyhnout zbytečným problémům při šití a nepříjemným pocitům, co jste si to vlastně koupili, vyhledejte si potřebné informace, s jejichž pomocí si dokážete vybrat ten správný šicí stroj. Tento článek je zamýšlen jako návod pro ty, kteří si nejsou zcela jistí, oč se vlastně mají zajímat.


Před tím, než začneme pořizovat šicí stroj, si musíme uvědomit, že domácí šití je zábava. Možnost uvolnit v sobě tvůrčího ducha a vytvořit něco naprosto jedinečného, něco, v čem je kus vaší osobnosti a vašeho srdce, to je přece skutečná zábava. K tomu ovšem potřebujete ten správný šicí stroj. Ne takový, se kterým budete zápasit, ale takový, který se stane vaší prodlouženou rukou. Potřebujete přesně takový šicí stroj, který se při šití stane vaší součástí, součástí vašeho těla i mysli, a bude uskutečňovat vaši vizi.

Kolik za šicí stroj utratit?


Na trhu existují různé šicí stroje. V dnešní době není žádný problém pořídit šicí stroj za cenu nižší než pět tisíc korun, stejně jako zcela bez problémů objevíte šicí stroje, které výrazně přeskočí hranici patnácti tisíc. Kvalitní značkové šicí stroje navíc umožňují dokoupení příslušenství, které znatelně rozšíří možnosti šití, které šicí stroj poskytuje. Tato nabídka je jistě úžasná, avšak skrývá v sobě jedno velké nebezpečí - budete-li bezhlavě utrácet, můžete za šicí stroj a přidružené vybavení utratit obrovský balík peněz, a to naprosto zbytečně. Dokonce není vůbec žádný problém se kvůli takovému nákupu zadlužit, a je více než pravděpodobné, že později budete takového nákupu litovat, jelikož zjistíte, že možná i většinu funkcí a příslušenství vůbec nepotřebujete.

Jak se takovému riziku vyhnout? Především si promyslete, k čemu vlastně šicí stroj potřebujete - co budete šít a jak to budete šít. Zkuste si zároveň určit, jaké funkce by šicí stroj měl mít. Následně svým potřebám přizpůsobte svoje výdaje. Nezapomeňte, že výhodné nemusí být vždy výhodné, a šicí stroj, který neodpovídá vašim představám, vám přinese spíš jen zklamání.

Víte, kde šicí stroj kupujete?


Než začnete nakupovat šicí stroj, dobře se informujte, kdo vlastně je váš prodejce. Zeptejte se přátel a známých, příbuzných v rodině nebo kolegů v práci. Navštivte webové stránky prodejce a zjistěte si, co je vlastně zač. Posílá prodejce newslettery zájemcům? Určitě se přihlaste k jejich odběrům. Pročítání newsletterů od vyžádaných prodejců příliš nezatíží vaši e-mailovou schránku ani váš čas. Rozhodně lze říci, že po nákupu šicího stroje se vám čas, který jste věnovali přípravě nákupu, spíše vyplatí. Prostřednictím newsletterů navíc poznáte komunikační úroveň prodejce, což je důležitý indikátor kvality služeb, které poskytuje. Prostudujte si obchodní a reklamační podmínky. Navštivte stránku s kontakty a ověřte si, že adresa i telefonní číslo skutečně existují a patří dané společnosti.

Neváhejte navštívit internetová fóra, která se šicími stroji a prodejem na internetu zabývají, a zjistěte, jaké zkušenosti přinesl vámi vybraný šicí stroj i obchod ostatním zákazníkům a uživatelům.

Jak dobře poznat šicí stroj


Než vyrazíte na nákup, udělejte si doma seznam metod, postupů, stehů a případně dalších funkcí, které při šití využíváte. Zároveň se zamyslete nad tím, s jakými typy látek budete šít nejčastěji, případně si sebou vezměte na nákup vzorky nebo odstřižky. Zkuste si doma také ušít vzorky výložek, límečků nebo čehokoliv dalšího, co doma běžně šijete. Kdo ví, co potřebuje, má půlku úspěchu v kapse. Prodejce bude schopen lépe identifikovat vaše potřeby a snáze vám pomůže vybrat vhodný šicí stroj, který bude přesně vyhovovat vašim potřebám. Má vámi zvolený šicí stroj funkci knoflíkové dírky? Určitě ji vyzkoušejte, a to i tehdy, když nemáte v plánu tuto funkci využívat. Na této funkci poznáte, jak dobře, přesně a kvalitně šicí stroj dokáže šít.

Jak mají koupit šicí stroj začátečníci?


Pokud jste úplní začátečníci a nikdy dříve jste nešili, před nákupem se dobře seznamte se šicími stroji. Vyhledejte si články, které šicí stroje představují a blíže popisují. Přečtěte si tom, jak šicí stroj pracuje, jaký je princip šicího stroje, jaké mají šicí stroje funkce, zkrátka získejte co nejvíce informací, abyste si dokázali udělat celkový obrázek o šicím stroji. Naučte se názvy částí, které má šicí stroj, a seznamte se s tím, jaké funkce jednotlivé části plní.

Projděte stránky prodejců, kteří šicí stroje prodávají, případně navštivte různé vyhledávací portály pro zboží, a zjistěte, jak édruhy šicích strojů nabízí různí prodejci. Zajímají vás určité látky, se kterými se chystáte v budoucnu pracovat? Sežeňte si jejich odstřižky a navštivte s nimi prodejce. Další postup již znáte. Až budete šicí stroj testovat, najděte si vodič stehů, který je vestavěný do šicího stroje. Při testovacím šití nesledujte jehlu, ale sledujte tento vodič stehu.
Neváhejte se seznámit se zkušenostmi majitelů šicích strojů. Kdokoliv, kdo si šicí stroj již koupil a šije na něm, vám může poskytnout mnoho cenných informací a poznatků ještě dříve, než si koupíte vlastní šicí stroj.

Kde lze šicí stroj dobře koupit a kde lze najít informace?


Hledáte informace o šicích strojích, jejich dílech, funkcích či značkách? Navštivte stránky Šicí-stroj.cz nebo OK blog, které jsou na šicí stroje a overlocky zaměřené. Pokud hledáte prodejce, navštivte Ráj-šití.cz, což je internetový obchod specializovaný na šicí stroje a overlocky. Na jeho stránkách rovněž naleznete mnoho užitečných informací a článků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 David David | E-mail | Web | 7. března 2012 v 3:16 | Reagovat

Pěknej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama