Quilting

22. srpna 2011 v 15:24 | admin |  Ráj-šití.cz
Quilting je zajímavá metoda prošívání materiálů, hojně používaná v dřívějších dobách zejména v USA. Dnes se quilting (opět) dostává do podvědomí i v Evropě a stává se čím dál více oblíbeným.Co je to quilting a k čemu se používá


Při quiltingu se prošívají dvě a více vrstev materiálu. Quilting se nejvíce používá pro výrobu tradičních dek, kdy vrchní vrstvu tvoří ozdobný materiál vytvořený metodou patchwork, při které se spojí zbytky různě barevných látek s různými vzory a vytvoří tak jedinečnou "mozaiku". Další vrstvu tvoří izolační materiál například vatelín, pro udržení tepla. Poslední vrstvou pak může být jednobarevná nebo i vzorovaná látka - záleží na vkusu švadleny. Deky se dříve vyráběly převážně ručně, což je velmi pracné a zdlouhavé, dnes se již vyrábí šicí stroje zaměřené pro patchwork a quilting, které mají potřebné stehy.

Historie


Slovo quilt vzniklo z latinského culcita a znamená polstrovaný. První zmínky o quiltingu sahají již do 1. století v Asii. Tato metoda se používala zřejmě i ve Starověkém Egyptě, dokazují to sochy, na kterých je znázorněn prošívaný oděv. V Evropě byly prošívané výrobky vzácné zhruba až do 12. století. Po návratu křižáků z Blízkého východu začalo být populární prošívané oblečení. Zejména v té době moderní prošívané pánské kabátce od 14. do 17. století. V Itálii se nosily prošívané tuniky. V době koloniálních časů v USA se začaly vyrábět již zmíněné deky, které zpočátku zastávaly funkci přehozů nebo "letních" dek. Později však pod rukami afro-američanek začaly vznikat deky vhodné i na zimu. Od 20. století plnily funkci dekorační, věšely se například na zeď. 21. století přeneslo quilting do bytového designu. Například polstrování židlí nebo prošívané tkaniny z Indie.

Více informací


Internetový obchod Ráj šití.cz nabízí šicí stroje vhodné pro quilting a patchwork, díky kterým vytvoříte moderní dekorace svého domova. V nabídce naleznete i klasické šicí stroje pro domácí šití a drobné opravy, overlocky, coverlocky a potřebné příslušenství. Popusťte uzdu své fantazii a vytvořte si moderní originální výrobek za minimální náklady, který nebude mít nikdo jiný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama